מה הקשר בין "מסע בין כוכבים" למדפסת תלת ממד?

מדפסת תלת ממד: המצאה טכנולוגית המקרבת את החלום של לייצר לעצמנו כמעט כל דבר.

"מעניין מה יש עוד בתפריט" תוהה קולונל ארצ'ר כשהוא רואה את ה"משכפל" (Replicator), מכשיר שמייצר כוס מים קרים במעבדת תיקון חלל אליה מגיעה ה- "אנטרפייז" בסדרה "מסע בין כוכבים". ה"משכפל" יודע להכין הכול: לייצר נוזלים, ארוחות שלמות וחלקי חילוף שהספינה צריכה. בשנת 1984 במקביל לשנים שהסדרה הופיעה בטלוויזיה (לא בטוח שיש קשר), מתקרב לקסם הזה מהנדס חומרה בשם צ'אק האל כאשר מגלה איך ליצור אובייקט פיזי מתוך דגם תלת ממדי אשר תוכנן על גבי המחשב. האל יוצר מכונה המופעלת על ידי קרן לייזר ועדשה מפקסת אשר מצליחה להקשיח נוזל פוטופולימרי (חומר רגיש לאור) כאשר קרן הלייזר פוגעת בו בנקודה מסוימת. המכונה של האל מאד חדשנית כי היא יודעת לתרגם קובץ ממוחשב לפעולה מכאנית של מכונה. המכונה מקשיחה את הנוזל בעובי של מאיות סנטימטרים וכך נוצר אובייקט מדויק מאד. שנתיים לאחר מכן מפתחים שני מהנדסים אחרים, קארל דאקרד וג'ו בימן טכנולוגיה מתחרה בה קרן לייזר מצליחה להקשיח חומר אבקתי ולא נוזל. שנים לאחר מכן נוספו עוד ועוד המצאות הנבדלות זו מזו בגודל המדפסת, בחומר המודפס (היום יודעים להדפיס כמעט מכל חומר שיכול להפוך לאבקה, מגבס ועד מתכת וזהב), וגם באופן בו המכונה מייצרת את האובייקט התלת ממדי, לדוגמא במקום קרן לייזר יש מזלף מיוחד המחמם את החומר הפלסטי ומניח אותו שכבה על גבי שכבה.

עד ממש לא מזמן, כלומר עד לפני פחות מ-10 שנים, טכנולוגיה של הדפסה תלת ממדית עניינה בעיקר מעבדות מחקר יוקרתיות וגופי תעשייה גדולים שיכלו להרשות לעצמם מכונות יקרות ומסובכות לתפעול. אך כמו שקרה עם מחשבים ב-30 השנים האחרונות שבתחילה היו יקרים, גדולים ולא זמינים לכל אדם (זמן מחשב היה מאד יקר ורק מעטים ידעו איך להפעיל אותו) אך עם הזמן הפכו לקטנים, זולים ופשוטים יחסית להפעלה (היום כמעט לכל אחד יש בכיס טלפון עם כוח מחשוב השווה לכוח המחשוב של מעבורת החלל הראשונה!), כך קורה בימים אלה עם מדפסות התלת ממד. המדפסות הופכות לזולות יותר, אמינות, פשוטות להפעלה ובנוסף למדפסות גם נוצרים כלי עזר כמו תוכנות העוזרות ליצור מודלים תלת ממדים, אתרים עם קבצים מוכנים להורדה ועוד.

אבל מה עם החלום של מכונה שיכולה להדפיס לנו אוכל לפי דרישה? ביוני 2014 <a href="http://www diet pills that work for women.theverge.com/2014/6/23/5835326/nestle-wants-to-make-a-real-star-trek-food-replicator" target="_blank">הודיעה חברת נסטלה שהיא עובדת על פיתוח "משכפל" כמו ב"מסע בין כוכבים", מדפסת אשר תדע להדפיס אוכל לכל אדם לפי הרכיבים התזונתיים החיוניים לו.

כתבה: נועה מורג

קרדיט תמונה: ESA/Hubble [CC BY 3.0], via Wikimedia Commons