איך להקים מייקטק בשישה צעדים

1. גיוס מנהל המייקטק

מציאת האדם המתאים להובלת הפרוייקט. להגדרת תפקיד לחץ כאן

2. הכשרת מנהל המייקטק

אנו מקיימים מספר הכשרות מנהלים לאורך השנה, במפגשים המנהל מקבל הכשרה מקצועית ממומחי התוכן של התעשייה והאקדמיה. ולכן,אין צורך בידע קודם - רק ברצון!

3. מציאת חלל מתאים

ישנו צורך בחלל ייעודי למייקטק. מינימום גודל חלל 15 מטר רבוע. החלל צריך להיות מתוכנן בקפידה ע"פ ההמלצות שלנו כדי לעודד למידה יצירתית ועצמאית של הילדים, ראו מסמכים מפורטים: (1) עקרונות תכנון חלל וריהוט מייקטק. (2) תוכניות אדריכליות לחץ כאן

4. תקציב הקמה ותקציב שוטף

תקציב ההקמה מורכב משלוש קטגוריות:

  • נגרות - ארון אחסון לחומרי גלם, שולחן עבודה מרכזי גבוה עם אחסון במרכז, כסאות בר, לוח מחיק, מדף למכונות הייצור והמחשבים. העלות תלויה בחלל הקיים וברמת השיפוץ הדרושה. עלות נגרות מוערכת בין 30,000-80,000 ש"ח כתלות בגדלים ואיכויות גימור.
  • ציוד טכנולוגי סטנדרטי: 3 עמדות מחשבים, חיבור אינטרנט.
  • ציוד טכנולוגי ייעודי: מדפסת תלת מימד, ערכות אלקטרוניקהליצירה, ערכות רובוטיות. עלות מוערכת 35,000 ש"ח. ראו רשימת ספקים לרכישת הטכנולוגיות הייעודיות.

התקציב השוטף כולל חומרי גלם מתכלים ואחריות לציוד הייעודי:

  • חומרי גלם מתכלים: רכישת חומרי גלם מתכלים ועדכון ציוד חדש אחת לתקופה (תלוי תקציב מקומי, הערכה כ- 1000 שח בחודש)
  • אחריות שירות למכונות (הערכה – 2000 שח לשנה.

5. גיוס מנטורים

היצירה והלמידה במייקטק מתרחשים בליווי צמוד של מנטורים צעירים. המנטורים הינם תלמידי תיכון אשר מתנדבים במייקטק ומלווים את הילדים ביצירה במסגרת "מחויבות אישית" של כיתות י. מומלץ לגייס את המנטורים מבתי ספר תיכוניים הנמצאים בקרבת סניף המייקטק אותו תקימו, בשאיםה במרחק הליכה. יש ליצור קשר עם רכז המחויבות האישית בבתי הספר התיכוניים באזור ולבצע גיוסי מנטורים לפרויקט בתחילת כל שת לימודים. מסמכים המגדירים כיצד לגייס מנטורים מתאימים: (1) מהי מחויבות אישית (2) מדריך לגיוס מנטורים למייקטק.

6. הכשרת המנטורים

בנוסף להכשרת מנהל המייקטק, אנו מכשירים את המנהל כיצד להכשיר את המנטורים.בנוסף, מדי פעם, אנו מקיימים ימי הדרכה אצלנו במרכז הבינתחומי בהרצליה ומזמינים מנטורים מכל רחבי הארץ להשתתף וללמוד, ללא עלות. הכשרת מנטורים כוללת הדרכה על הטכנולוגיות במייקטק, התפעול השוטף במייקטק ועקרונות המנטור - כיצד ללוות את הילדים בתהליך היצירה כך שתתרחש למידה משמעותית.

כלי עזר להקמת מייקטק

1. הציוד והכלים

הכלים והטכנולוגיות במייקטק נבחרו משום שהם מייצרים בסיס מצוין להעצמת ילדים ובני נוער. הם פשוטים ללמידה ויחד עם זאת אינם מקבעים את הילדים במשך תהליך היצירה. רוב הטכנולוגיות אינן זמינות לילדים בבית ואינן מוכרות להם, ולכן מאפשרות למידה של תחום חדש והתמודדות עם אתגרים בלתי ידועים עבורם. בנוסף, הטכנולוגיות מייצרות הזדמנויות לאינטראקציה חברתית, בגלל המרכיב הפיזי שלהן.

רשימת ציוד לפעילות שוטפת

חלל המייקטק - תכנית אדריכלית

 

2. הכשרת המנטורים

חלל המייקטק הוא סביבה התומכת באינטראקציה חברתית בין-גילאית. המנטורים הינם תלמידי תיכון אשר מנחים את הילדים בתהליך היצירה שלהם. המייקטק מאפשר עבור הילדים ועבור המנטורים חוויה מעצימה ואנושית, שמשלבת בין טכנולוגיה לאינטראקציה חברתית בצורה טבעית.

מערך הכשרת המנטורים

מיהו המנטור?

חמשת דיברות המנטור

הכשרה מקצועית - אלקטרו נייר  | ערכת Hummingbird

 


3. תוכן: כרטיסיות לדוגמה

דוגמאות לאפשרויות היצירה והעשייה באמצעות הטכנולוגיות והכלים שבמייקטק.

אלקטרו נייר: דף מאיר, מנורת לילה, סולמות ונחשים.

אוטומטה: איך ליצור אוטומטה?